Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obřad

Kdy, kde a jak zařídit svatební obřad

 

Svatební obřad si dnes může každý zařídit, kde si jen bude přát. Kromě klasických obřadů na radnicích, matrikách, obecních úřadech a v kostelech dnes není výjimkou svatba na hradě nebo na zámku, pod širým nebem a dokonce se setkáme i s obřady pod vodou, ve vzduchu, na lodi atd. Inu, fantazii se meze nekladou.

 

Pokud si přejete uzavřít civilní sňatek  na radnici či jiném k tomu určeném oficiálním místě, je nutno zajít na patřičný úřad několik měsíců předem a dohodnout si  termín obřadu. Veškeré další informace dostanete na příslušném úřadě. Otázkou je, jak dlouho dopředu je nutno termín zajistit.  Pokud chcete uzavřít sňatek v „sezóně“, tj. od dubna do září, doporučujeme zajistit si vhodný termín minimálně půl roku dopředu, abyste se vyhli omezenému výběru datumů a časů. Mohlo by se Vám pak stát, že volný termín bude třeba jen v 9 hodin ráno nebo v 15:00 odpoledne. 

Mimo sezónu by nemělo být problémem zajistit si vhodný termín i 1-2 měsíce dopředu. Všechny matriky obvykle oddávají v pátek, v sobotu, a také v některé všední dny. Obvyklý poplatek za uzavření civilního sňatku činí 1000 Kč. 

Pokud byste se rozhodli uzavřít sňatek mimo oficiální prostory k tomuto určené, je nutné dohodnout se s příslušnou matrikou na podmínkách a poplatcích. Záleží vždy především na benevolenci a ochotě oddávajícího a matrikáře. Při objednání svatby na úřadě je nutné mít s sebou občanské průkazy a rodné listy obou snoubenců. Na místě se pak vyplní žádost o uzavření sňatku, kde se uvede vše potřebné.

Některé páry si pro svůj svatební obřad vyberou kostel. Nutno říct, že od roku 1992 mají jak civilní tak církevní sňatek v našem právním řádu rovnoprávné postavení, stejnou právní váhu a závaznost a zákon o rodině pro ně stanovuje stejné podmínky. Tedy uzavřou- li snoubenci církevní sňatek, nelze následně uzavřít sňatek civilní. Pokud však uzavřou sňatek civilní, mohou absolvovat i sňatek církevní, ale tento má již jen povahu slavnostního obřadu, jelikož manželství již bylo po právní stránce uzavřeno. Pokud jste si tedy vybrali kostel, je nutno zajít za farářem, který jej spravuje a dohodnout s ním termín. V tomto případě je nutný minimálně 2-3 měsíční časový předstih, protože před vlastním obřadem musíte absolvovat několikeré setkání.

Pokud je Vaše představa o uzavření sňatku úplně jiná, doporučujeme obrátit se na nějakou renomovanou svatební agenturu, která Vám poradí a případně i zajistí svatbu dle Vašich představ (v baloně, ve vlaku, v zahraničí či jiném netypickém prostředí).  V tomto případě se můžete obrátit i na mne. 

 
 

 

Fotoalbum


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 10830
Měsíc: 186
Den: 13