Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tradiční zvyky a hry

Mnoho starých svatebních zvyků pochází z pohanské doby. Co nám dnes připadá originální nebo vtipné, mělo tenkrát hluboký smysl a bylo bráno naprosto vážně. Zvyky mohou slavnost oživit a dodat jí tu správnou atmosféru a konečně přiblížit dávné tradice.

 

Zkouška ženicha

Na prahu nevěstina domu měl ženich někdy přichystaný špalek se sekerou a láhev vína. Chopil-li se sekery, bylo to dobré znamení: bude z něj dobrý hospodář. Ale rozhodli-li se pro láhev vína, nevěstilo to nic dobrého: bude z něj opilec.

 

Zkouška nevěsty

 

Při prvním vkročení do ženichova domu měla nevěsta připravenu v místnosti metlu, kterou musela hbitě zamést a postavit ji opět na místo. Dávala tím najevo, že chce být dobrou hospodyní

.

Rýže

Aby bylo novomanželům dopřáno hojně potomků, jsou zasypáni po obřadu rýží, v některých oblastech také konfetami, oříšky nebo rozinkami, někdy i bonbony. Stejný význam má i jiný zvyk : během svatební hostiny je nevěstě posazeno na klín malé dítě.Rozsypávání květin

 

Neteře snoubenců nebo dcery jejich přátel jdou v čele svatebního průvodu do kostela a rozhazují kolem květiny. Toto je rovněž původem pohanský zvyk. Květiny měly přilákat bohyni plodnosti.

 

Svatební špalír

 

Přátelé novomanželů vytvoří uličku, kterou musí oba projít. Přitom se jim v tom snaží všemožně zabránit, ale ne násilně. Symbolický význam : překonávání manželství v nesnázích.

 
 

Práh

 

Proč přenáší ženich nevěstu přes práh jejich společného domova? Prý proto, aby přelstil zlé duchy, kteří číhají pod prahem a hlídají dům. Jiný význam: Symbolický začátek nového života.

 


Únos nevěsty

 

Symbolizuje dívčino odloučení od rodičů a přechod k novému životnímu společenství. V pokročilé hodině, kdy se už hostina schyluje ke konci unesou přátelé novomanželů nevěstu. Pokud ji ženich nenajde, musí zaplatit výkupné. Pozor :Akce by se měla každopádně časově ohraničit, aby ostatní hosté dlouhé hodiny nečekali na nevěstin návrat, a nakonec se nedočkali. To by jim určitě náladu nezlepšilo.

 

Družičky

 

Jsou ještě svobodné dívky, které doprovázejí nevěstu do kostela. I tento zvyk měl svůj význam: duchové, kteří chtějí nevěstě uškodit, si ji mají splést s některou z družiček. Aby se to podařilo, musí mít družičky na sobě šaty velmi podobné nevěstiným.

 

Společné pojídání polévky

 

Před podáváním polévky personál uváže novomanželům za krk bílý ubrus a dostanou jednu lžíci a polévku ve společném talíři. Vzájemně se pak krmí. Pojídání společné polévky představuje spolupráci novomanželů v životě a také rovnost mezi nimi.
 

Rozbíjení talířů

 

Tento zvyk měl kořeny hned ve dvou pověrách – že střepy přinášejí štěstí a že společným zametáním novomanželé prokáží vůli spolupracovat a jejich manželství pak bude harmonické.

 

Zvací koláčky

 

Podle tradice se pečou několik týdnů před svatbou. Rozdávají se příbuzným, přátelům a sousedům a jsou zároveň pozvánkou na svatební hostinu. Koláčky, které by měly mít nejméně tři různé náplně, jsou považovány za vizitku kuchařského umění hospodyně

Oblečení nevěsty

Podle tradic by nevěsta měla mít ve svatební den na sobě něco nového (symbol nového začátku), starého (symbol zachování rodinné tradice), půjčeného (od veselého a šťastného člověka, aby byla taky taková) a modrého (symbol panny Marie).

Chomout

Po obřadu dostane ženich na krk chomout, který symbolizuje jeho svázání manželstvím. Nevěsta pak dostane bič, aby bylo jasné, kdo bude v rodině vládnout.

Koule u nohy

Po obřadu je ženichovi na nohu nasazena vězeňská koule, která je navíc uzamčena visacím zámkem. Nevěsta dostane rukavici a pilku na železo a musí si svého manžela osvobodit. Může si však od přihlížejících vykoupit klíč od zámku nějakým pitím.

Střepy

Při příchodu na svatební hostinu personál novomanžele přivítá a poté o zem rozbije talíř. Novomanželé dostanou smetáček a lopatku. Podle toho, jak se jim daří zamést střepy, se pozná, jak se jim bude ve společné domácnosti dařit. Mimo to se podle toho, kdo se kterého náčiní ujme, pozná, kdo bude v rodině velet a bude toho druhého „komandovat“(ten s lopatkou). Takže si ji, ženy, nenechte vyfouknout.

Přípitek

Přípitek by měl pronést otec nevěsty, popřípadě některý ze svědků.

Únos nevěsty

Jedná se o tradici, kterou mají na svědomí přátelé nevěsty či ženicha. V průběhu svatebního veselí unesou nevěstu do blízké restaurace či hospůdky. Ženich pak nevěstu hledá. Měl by ji najít co nejdříve, protože útratu „únosců“ platí po nalezení on. Když ji nenajde, musí stejně zaplatit tzv. výkupné. Únos nevěsty by však neměl trvat příliš dlouho, aby se ostatní hosté nezačali na hostině nudit.

Krájení svatebního dortu

Novomanželé společně rozkrajují svatební dort. Dle zvyků ten z manželů, který drží nůž (druhý má ruku přes jeho), bude v manželství velet. Dámy, opět doporučujeme býti ve střehu. Žádný ze svatebčanů by neměl ochutnání svatebního dortu odmítnout, jinak to jemu, ale i novomanželům přinese smůlu.

První novomanželský tanec

Jedná se o první tanec na svatební hostině, který je věnován novomanželům. Svatební hosté kolem nich vytvoří kruh.

Přenesení nevěsty přes práh

Ženich přenese nevěstu přes práh jejich domova. Symbolizuje to jak začátek nového života, tak snahu přelstít zlé duchy, kteří prý dle pověry číhají pod prahem.

Vývazky

Svatebním hostům jsou do klopy připevněny svatební vývazky, které mohou, ale nemusejí obsahovat myrtu. Ženich má na klopě korzáž, většinou obsahuje stejný květ jako má kytice nevěsty.

Házení kyticí

Házení svatební kyticí je oblíbeným zvykem zejména v anglosaských zemích. V současnosti však začíná nabývat na oblibě i u nás. Nevěsta si stoupne zády ke svobodným dívkám a hodí kyticí. Ta dívka, která kytici chytí, se pak dle tradice, do roka vdá. Říká se však, že pokud hozenou kytici nikdo nechytne, bude mít nevěsta smůlu.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Fotoalbum


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 9497
Měsíc: 191
Den: 4